Puchar Karate S.C.I. Poland – Tuchola – 16.11.2013

Organizatorem tego turnieju był sensei Tomasz Krygowski, prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Karate Shotokan w Tucholi. W zawodach startowało blisko 200 uczestników należących do kategorii wiekowych: młodzików, młodzików starszych, juniorów i seniorów. Reprezentowane były wszystkie kluby S.C.I. Poland, a dodatkowo swoją reprezentację wystawił Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate Shotokan z Człuchowa oraz Klub Karate z Hanoweru. Taka liczba startujących była bez mała swoistym rekordem frekwencyjnym ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Eliminacje turnieju rozpoczęły się od godziny 11 i trwały do 16:30. Sędziowie pracowali bardzo sprawnie, chociaż już pod koniec eliminacji dał się zauważyć spadek koncentracji – rzecz normalna przy tego typu długich imprezach.

Walki eliminacyjne, zwłaszcza w młodszych kategoriach wiekowych mogły się podobać i często o zwycięstwie decydowały niuanse. Niestety system rozgrywek nie przewidywał repesaży stąd nie dziwi rozczarowanie i sportowa złość zawodników, którzy odpadli w eliminacjach.

O ile jednak młodsi zawodnicy reprezentują dobry poziom – tu słowa uznania należą się senseiowi Pawłowi Zielińskiemu z Człuchowa, to forma juniorów i seniorów trochę zawiodła oczekiwania. Te kategorie wiekowe okazały się mocno niehomogeniczne i obok walk stojących na dobrym poziomie, zwłaszcza w wykonaniu brązowych i czarnych pasów, zdarzały się i takie w których zawodnicy „spalili się” psychicznie. Podobnie rzecz się miała w konkurencji kata – generalnie juniorzy młodsi wypadli w tej konkurencji lepiej niż juniorzy i seniorzy.

W przerwie pomiędzy eliminacjami a finałami odbyły się egzaminy na brązowe pasy, po których 3 osoby otrzymały promocje na 3 kyu, 4 na 2 kyu a jedna na 1 kyu. Gratulujemy!

Punktualnie o godzinie 18 do hali weszli zawodnicy i sędziowie a uroczystego otwarcia Finałów Pucharu Karate S.C.I. dokonał Wice-Starosta Powiatu Tucholskiego – Wiktor Metkowski. Poza nim finały zaszczycili swoją obecnością:

Tomasz Stybaniewicz – Z-ca burmistrza
Janusz Zawadziński – Dyr.OSiR w Tucholi
Paweł Cieślewicz – Przew.Rady Miejskiej
Iwona Sobczyńska-Budaj
Jacek Skórczewski
Ewa i Franciszek Szrajber
Hanna Kwiatkowska
Alicja i Marek Babińscy
Joanna i Maciej Grabowicz

Finały – tradycyjnie już – przebiegały bardzo sprawnie w czym niemała zasługa Sędziego Głównego – sensei Katarzyny Süss z Poznania. Jedynym poważniejszym zgrzytem była kontuzja jednej z zawodniczek, która niefortunnie doznała urazu stawu kolanowego, bolesnego na szczęście niezbyt groźnego w czasie finałów konkurencji kata seniorek. Bardzo ciekawy przebieg miała walka finałowa kumite seniorów w której zmierzył się reprezentujący Tucholę Tomasz Słomiński z Radosławem Oleksakiem z Krzyża. Jakkolwiek tucholanin obsadzany w roli faworyta zaczął bardzo dynamicznie to jednak po 18 sekundach musiał uznać wyższość rywala zaś kombinacja kizami tsuki – gyaku tsuki – ushiro geri w wykonaniu zawodnika z Krzyża była iście mistrzowska.

Pomiędzy poszczególnymi grupami konkurencji publiczność mogła podziwiać kunszt taneczny Moniki Guentzel oraz umiejętności grupy młodych karateków z tucholskiego klubu. Przewodniczący S.C.I. Poland – sensei Tomasz Krygowski wręczył również dyplomy mistrzowskie osobom, które pomyślnie zdały egzaminy w Hanowerze przed Maestro Hiroshi Shiraiem. To jak się okazało nie był jedyny miły akcent, bowiem Puchar był rozgrywany w dniu urodzin sensei Krygowskiego. Nie mogło więc zabraknąć życzeń, gromkiego „Sto lat”, „latających” banknotów (niestety niebędących prawnymi środkami płatniczymi w Polsce) a przede wszystkim ogromnego tortu, którym Jubilat wspaniałomyślnie podzielił się ze wszystkimi chętnymi.

Podsumowując – tegoroczny Puchar Karate S.C.I. Poland był imprezą udaną o rekordowej liczbie zawodników. Obecność zawodników z innych organizacji podniosła poziom rywalizacji sportowej a zwłaszcza zmusiła do zwiększonego wysiłku „starych wyjadaczy” startujących do tej pory w roli faworytów.

Po finałach odbyła się jeszcze krótka narada instruktorów w biurze S.C.I. Poland. Omówiono pokrótce strategię działania na najbliższy rok co jest istotne zwłaszcza w świetle faktu, że S.C.I. Poland jest aktualnie w Polsce jedyną organizacją związaną z Maestro Shirai.

Organizator pragnie wyrazić szczególne podziękowania osobom i organizacjom, bez pomocy których byłoby niemożliwe sprawne przeprowadzenie zawodów. Są to:

Powiat Tucholski
Urząd Miasta w Tucholi
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tucholi
Zakład Stolarski W.G.M. Pankau
Iwona Sobczyńska-Budaj
Jacek Skórczewski
Joanna i Maciej Grabowicz
Alicja i Marek Babińscy
Hanna i Jacek Kwiatkowscy
Dariusz Krygowski
Ewa i Franciszek Szrajber
Helena i Leon Hoppe
Małgorzata Bolińska
Robert Duda
Piotr Kosobucki
Dariusz Siciński
Joanna Wróblewska
Magdalena Sofczyńska
Robert Szweda

oraz wszystkim pomagającym przy organizacji, przeprowadzeniu turnieju oraz przygotowaniu hali do zawodów.

Scroll to Top