Organizatorem tego turnieju był sensei Tomasz Krygowski, prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Karate Shotokan w Tucholi. W zawodach startowało blisko 200 uczestników należących do kategorii wiekowych: młodzików, młodzików starszych, juniorów i seniorów. Reprezentowane były wszystkie kluby S.C.I. Poland, a dodatkowo swoją reprezentację wystawił Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate Shotokan z Człuchowa oraz Klub Karate z Hanoweru. Taka liczba startujących była bez mała swoistym rekordem frekwencyjnym ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Eliminacje turnieju rozpoczęły się od godziny 11 i trwały do 16:30. Sędziowie pracowali bardzo sprawnie, chociaż już pod koniec eliminacji dał się zauważyć spadek koncentracji – rzecz normalna przy tego typu długich imprezach.
Walki eliminacyjne, zwłaszcza w młodszych kategoriach wiekowych mogły się podobać i często o zwycięstwie decydowały niuanse. Niestety system rozgrywek nie przewidywał repesaży stąd nie dziwi rozczarowanie i sportowa złość zawodników, którzy odpadli w eliminacjach.
O ile jednak młodsi zawodnicy reprezentują dobry poziom – tu słowa uznania należą się senseiowi Pawłowi Zielińskiemu z Człuchowa, to forma juniorów i seniorów trochę zawiodła oczekiwania. Te kategorie wiekowe okazały się mocno niehomogeniczne i obok walk stojących na dobrym poziomie, zwłaszcza w wykonaniu brązowych i czarnych pasów, zdarzały się i takie w których zawodnicy „spalili się” psychicznie. Podobnie rzecz się miała w konkurencji kata – generalnie juniorzy młodsi wypadli w tej konkurencji lepiej niż juniorzy i seniorzy.
W przerwie pomiędzy eliminacjami a finałami odbyły się egzaminy na brązowe pasy, po których 3 osoby otrzymały promocje na 3 kyu, 4 na 2 kyu a jedna na 1 kyu. Gratulujemy!
Punktualnie o godzinie 18 do hali weszli zawodnicy i sędziowie a uroczystego otwarcia Finałów Pucharu Karate S.C.I. dokonał Wice-Starosta Powiatu Tucholskiego – Wiktor Metkowski. Poza nim finały zaszczycili swoją obecnością:
Tomasz Stybaniewicz – Z-ca burmistrza
Janusz Zawadziński – Dyr.OSiR w Tucholi
Paweł Cieślewicz – Przew.Rady Miejskiej
Iwona Sobczyńska-Budaj
Jacek Skórczewski
Ewa i Franciszek Szrajber
Hanna Kwiatkowska
Alicja i Marek Babińscy
Joanna i Maciej Grabowicz
Finały – tradycyjnie już – przebiegały bardzo sprawnie w czym niemała zasługa Sędziego Głównego – sensei Katarzyny Süss z Poznania. Jedynym poważniejszym zgrzytem była kontuzja jednej z zawodniczek, która niefortunnie doznała urazu stawu kolanowego, bolesnego na szczęście niezbyt groźnego w czasie finałów konkurencji kata seniorek. Bardzo ciekawy przebieg miała walka finałowa kumite seniorów w której zmierzył się reprezentujący Tucholę Tomasz Słomiński z Radosławem Oleksakiem z Krzyża. Jakkolwiek tucholanin obsadzany w roli faworyta zaczął bardzo dynamicznie to jednak po 18 sekundach musiał uznać wyższość rywala zaś kombinacja kizami tsuki – gyaku tsuki – ushiro geri w wykonaniu zawodnika z Krzyża była iście mistrzowska.
Pomiędzy poszczególnymi grupami konkurencji publiczność mogła podziwiać kunszt taneczny Moniki Guentzel oraz umiejętności grupy młodych karateków z tucholskiego klubu. Przewodniczący S.C.I. Poland – sensei Tomasz Krygowski wręczył również dyplomy mistrzowskie osobom, które pomyślnie zdały egzaminy w Hanowerze przed Maestro Hiroshi Shiraiem. To jak się okazało nie był jedyny miły akcent, bowiem Puchar był rozgrywany w dniu urodzin sensei Krygowskiego. Nie mogło więc zabraknąć życzeń, gromkiego „Sto lat”, „latających” banknotów (niestety niebędących prawnymi środkami płatniczymi w Polsce) a przede wszystkim ogromnego tortu, którym Jubilat wspaniałomyślnie podzielił się ze wszystkimi chętnymi.
Podsumowując – tegoroczny Puchar Karate S.C.I. Poland był imprezą udaną o rekordowej liczbie zawodników. Obecność zawodników z innych organizacji podniosła poziom rywalizacji sportowej a zwłaszcza zmusiła do zwiększonego wysiłku „starych wyjadaczy” startujących do tej pory w roli faworytów.
Po finałach odbyła się jeszcze krótka narada instruktorów w biurze S.C.I. Poland. Omówiono pokrótce strategię działania na najbliższy rok co jest istotne zwłaszcza w świetle faktu, że S.C.I. Poland jest aktualnie w Polsce jedyną organizacją związaną z Maestro Shirai.
Organizator pragnie wyrazić szczególne podziękowania osobom i organizacjom, bez pomocy których byłoby niemożliwe sprawne przeprowadzenie zawodów. Są to:
Powiat Tucholski
Urząd Miasta w Tucholi
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tucholi
Zakład Stolarski W.G.M. Pankau
Iwona Sobczyńska-Budaj
Jacek Skórczewski
Joanna i Maciej Grabowicz
Alicja i Marek Babińscy
Hanna i Jacek Kwiatkowscy
Dariusz Krygowski
Ewa i Franciszek Szrajber
Helena i Leon Hoppe
Małgorzata Bolińska
Robert Duda
Piotr Kosobucki
Dariusz Siciński
Joanna Wróblewska
Magdalena Sofczyńska
Robert Szweda
oraz wszystkim pomagającym przy organizacji, przeprowadzeniu turnieju oraz przygotowaniu hali do zawodów.