Seminarium ShotoGoshin KarateDo Tuchola 7 maja 2011

W dniu 7 maja 2011r. w gościnnych progach hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi odbyło się III Międzynarodowe Seminarium Shoto Goshin Karate-do prowadzone przez sensei Claudio Ceruti, któremu towarzyszyli sensei Alessandro Ferrari i Gianluca Tenti. Tegoroczne szkolenie poświecone było w zdecydowanej większości kumite, taktyce i strategii prowadzenia walki oraz różnym rodzajom timingu. Sensei Ceruti wiele uwagi poświęcił ćwiczeniom poruszania się w walce a zwłaszcza odpowiedniemu dystansowi, co nawet zaawansowanym stażem karatekom sprawiało problemy. Jak się okazuje sposób nauczania kumite opierający się tylko na szkolnych, podstawowych formach nie gwarantuje sukcesu w wolnej walce.

W związku z tym, że sensei Ceruti jest jak do tej pory najbardziej zaawansowanym studentem Goshin-do, systemu samoobrony wprowadzonemu przez Maestro Shirai, około jednej trzeciej czasu trwania seminarium zostało poświecone na naukę nowych i doskonalenie już poznanych form i technik Goshin-do. Naczelną ideą, która przyświecała sensei Ceruti’emu było pokazanie wspólnych cech karate shotokan i Goshin-do. Sensei Ceruti udowodnił, że w rzeczywistości nie ma żadnych różnic pomiędzy zawodami, kumite wykonywanym w czasie egzaminu i samoobroną opartą na Goshin-do. Okoliczności się zmieniają ale duch walki jest zawsze ten sam.

W ostatniej godzinie treningu przed- i popołudniowego odbyło się specjalne szkolenie poświęcone kandydatom na czarne pasy. Prowadził je sensei Alessandro Ferrari – były trener kadry włoskiej w kumite i wychowawca kilku mistrzów świata w karate tradycyjnym. Treningi te prowadzone były w formie testu dla kandydatów, którzy po kolei demonstrowali przed sensei Ferrarim swoje umiejętności. Jakkolwiek kandydaci usłyszeli wiele uwag krytycznych to generalnie poziom ćwiczących oceniony został jako dobry. Pozostaje tylko trzymać kciuki za sukces w czasie egzaminów.

Organizatorem seminarium był Tucholski Klub Karate, kierowany przez sensei Tomasza Krygowskiego oraz SCI-Poland. W dwóch czterogodzinnych sesjach treningowych uczestniczyło około stu ćwiczących.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Tucholi za pomoc w organizacji seminarium oraz za zaangażowanie i wsparcie finansowe p.Iwonie Sobczyńskiej-Budaj i p.Jackowi Skórczewskiemu. Dziękujemy również p.Dariuszowi Stońskiemu za profesjonalną obsługę fotograficzna imprezy.

Scroll to Top