Seminarium z Hiroshi Shirai (10 Dan) – Hannover

Przećwiczyliśmy również bunkai tej formy i w podobny sposób zrealizowano kata Heian Yodan. Maestro Shirai podkreślał, że ćwicząc prostsze formy łatwiej zrozumieć ideę tego co się robi i po co – aby potem ten sposób studiowania karate przenieść na wszystkie formy treningu. Przy każdej nadarzającej się okazji przypominał wszystkim jak ważne jest świadome wykonywanie kata oraz bunkai i czym skutkuje każde niedociągnięcie. Takie motto przyświecało całemu szkoleniu i na kolejnych treningach – również z senseiem Fugazzą było konsekwętnie wymagane od osób biorących udział w zajęciach. Na tym samym treningu i w tym samym duchu przećwiczyliśmy też kilka kombinacji do kumite.
Kolejny trening był prowadzony przez senseia Fugazzę i skoncentrowany był na kombinacjach z kihonu egzaminacyjnego na 2, 3 i 4 dan. Oczywiście sensei Fugazza nie poprzestał na czystym programie egzaminacyjnym lecz łączył kombinacje na poszczególne stopnie, objaśniał zastosowanie oraz pokazał jak można je rozwinąć i przystosować do treningu kumite. Z senseiem popracowaliśmy również nad kata Kanku Dai – otrzymując od niego dużo informacji, które zaowocowały lepszym wykonaniem tej formy.

Niedzielna, poranna (i zarazem ostatnia) sesja treningowa była prowadzona przez Maestro Shirai i rozpoczęła się od ćwiczeń goshindo ściśle związanych z formą Tai Hei Ni. Maestro przy ćwiczeniach goshindo zwracał uwagę na zachowanie stabilnych emocji oraz na prawidłową pracę ciała używając sformułowania : „technika ma podążać za ciałem jak cień”. Znaczną część treningu zajęło bunkai do kata Kanku dai oraz kombinacje do kumite, które były ostatnim elementem tego szkolenia.

Ważnym punktem programu tego szkolenia dla naszej ekipy był egzamin na stopnie mistrzowskie. Miło nam poinformować, iż jedna osoba otrzymała promocję na 3dan, a dwie na 2 dan. Całej trójce gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Scroll to Top