Szkolenia goshindo w Berlinie

W Berlinie 27-28 lutego 2017 roku odbyło się szkolenie, które poprowadzili sensei Claudio Ceruti /6dan/ oraz sensei Alessandro Ferrari /6dan/. Tym razem na szkolenie pojechała 4-osbowa ekipa SGI Poland w składzie:

  • Tomasz Krygowski /4dan/
  • Robert Reiter /4dan/
  • Krzysztof Czekała /3dan/
  • Maciej Krygowski /3kyu/

Trening z sensei Claudio Cerutim koncentrował się wokół formy Goshin Enka, która przeznaczona jest głównie do treningu na poziomie instruktorskim. Uczestnicy mieli okazję analizować kolejne sekwencje tej bardzo długiej formy koncentrując się na pozycjach, których jest w niej duża różnorodność. Sensei Ceruti objaśniał jak płynnie przechodzić z jednej pozycji do drugiej i jak idea Goshindo zazębia się z Katate Shotokan.

Sensei Alessandro Ferrari w swojej części treningu skupił się na klasycznych pozycjach Karate Shotokan w powiązaniu z podstawowymi technikami ataku. Podobnie jak sensei Claudio zwracał uwagę na płynność w poruszaniu oraz przestrzegał przed wykonywaniem zbędnych przyruchów. Sensei Ferrari jest jednym z najbardziej doświadczonych trenerów kumite we Włoszech, a jego doświadczenie w kumite sportowym jest ściśle powiązane ze sztukami walki w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Jak sam tłumaczył na szkoleniu: Karate nie może być definiowane tylko przez przepisy sportowe lub być tylko sztuką ruchu. Musi być elastyczne, płynne i przede wszystkim skuteczne w każdych warunkach z zachowaniem idei sztuk walki i filozofii Budo.

Scroll to Top