Szkolenie Techniczne; hanshi Claudio Ceruti w Ostrowie Wlkp.

Pierwsze zajęcia odbyły się w piątek 19 września wieczorem i skierowane były wyłącznie do starszej grupy. Sensei Ceruti zaprezentował Ten-no kata objaśniając w jaki sposób powinno być ćwiczone powoli oraz na pełnej szybkości. W kihon używając podstawowych technik ataku i bloku doskonalono pozycję fudo-dachi. Następnie techniki z kihon zostały zaadaptowane do ćwiczeń w parach w różnych sposobach poruszania się w kumite.

Sobotni poranny trening składał się z dwóch części, każda po 1,5 godz. Grupa starsza ćwiczyła razem z młodszą doskonaląc podstawy lecz zwracając uwagę na inne aspekty techniczne niż młodsi stopniem koledzy. Po treningu grupy młodszej starsi przez kolejne 1,5 godz. mieli okazję ćwiczyć elementy kumite od prostych kombinacji po bardziej skomplikowane z zejściami z linii ataku i przejęciem inicjatywy.

Ostatnia sobotnia sesja treningowa miała ten sam rozkład pod względem podziału na grupy jak i czas treningu. Starsi z grupą młodszą przećwiczyli bunkai do form Heian Shodan i Nidan. Hanshi Ceruti testował również kandydatów na czarne pasy, którzy mieli za zadanie wykonać wcześniej ćwiczone bunkai na pełnej szybkości. Kandydaci dość dobrze poradzili sobie z tym zadaniem zdobywając uznanie naszych włoskich gości. Następnym elementem treningu były bunkai do Heian Sandan i Tekki Shodan oraz elementy goshindo. Kandydaci na czarne pasy mieli też kolejną szansę zaprezentowania poziomu swoich przygotowań wykonując kihon egzaminacyjny. Wprawdzie do egzaminu, który odbędzie się na wiosnę przyszłego roku pozostaje jeszcze trochę czasu to jednak stan przygotowań na dzień dzisiejszy sensei Ceruti ocenił jako dobry.


Hanshi Claudio Ceruti podczas udzielonego wywiadu Radiu Centrum powiedział : „Bardzo zależy mi na tym, by sztuka walki stała się kulturą, czyli poprawieniem charakteru człowieka. Ważne, by karate wpływało na nas samych, na pracę nad charakterem. Najważniejsze jest, nieważne czy w dużych czy w małych miastach, że karate uczy być razem – dzieci, starszych. Przebywanie ze sobą – to jest najpiękniejsze w tym wszystkim. Karate uczy kontroli, ale nie tylko kontroli uderzeń, ale przede wszystkim samego siebie.”

Zostały zaplanowane już kolejne staże z włoskimi szkoleniowcami, które odbędą się na wiosnę i jesień 2015 roku.

Scroll to Top