Szkolenie Instruktorskie; Tuchola 2016

Letnie szkolenie w Tucholi jest najważniejszym wydarzeniem wewnętrznym SGI i do tego szkolenia władze organizacji przywiązują bardzo dużą wagę. Tradycją staje się, że w przedsięwzięciu biorą udział zaproszenie goście, zajęcia to nie tylko treningi karate, ale także wykłady i prelekcje na tematy związane z tradycyjnym karate i sportem.

W tym roku tematyka szkolenia dotyczyła teorii sportu, biomechaniki technik karate oraz analizy kata Sochin i Kaishu Kyoka Kun Ren. Dodatkowo dwie godziny poświęcono na analizę teoretyczną i praktyczną pracy sędziego pomocniczego podczas zawodów karate.

Teorię treningu sportowego w ogólności, a zasady bezpiecznej rozgrzewki omawiał i demonstrował Tomasz Słomiński.To bardzo ważny temat dla każdego aktualnego i przyszłego instruktora, biorąc pod uwagę, że wiedza o ludzkim organizmie i jego fizjologii jest cały czas rozwijana. Teorię przedstawioną na wykładzie można było więc wykorzystać podczas rozgrzewki przed każdym z kolejnych treningów.

Przewodniczący Komisji Technicznej SGI, sensei Robert Reiter, skoncentrował się na krótkim wprowadzeniu do kata Goshindo: Kaishu Kyoka Kun Ren. Jest to kata, którego studiowaniem będziemy się także zajmować podczas najbliższych szkoleń Goshindo z sesnei Claudio Cerutim. Treningi z sensei Robertem Reiterem to także Sochin kata bunkai oraz testy jakości i mocy technik uderzeniowych z wykorzystaniem przyrządów. To była najbardziej ortodoksyjna część zgrupowania, oparta o klasyczne i sprawdzone techniki karate.

Sobotni wieczór i niedzielne południe to sportowa część szkolenia i ten czas został przeznaczony na omówienie pracy sędziego pomocniczego oraz krótki trening takiej pracy podczas symulowanego turnieju. Tą część poprowadził Przewodniczący Komisji Sędziowskiej, sensei Paweł Zieliński.

Nietypową dla tego typu szkoleń część poprowadził sensei Krzysztof Kaczor. Z reguły w procesie szkolenia instruktorów zwraca się bardzo mało uwagi na biomechaniczną lub raczej fizyczną analizę technik stosowanych w sztukach walki. Dlatego dla wspomożenia tradycyjnych i intuicyjnych metod szkoleniowych została zaprezentowana uproszczona analiza prawa zachowania energii i prawa zachowania pędu w odniesieniu do najbardziej bazowych sposobów uderzania oraz w kontekście ergonomicznego i bezpiecznego używania pozycji zenkutsu dachi. Kilka prostych ćwiczeń miało za zadanie pokazać jak proste prawidła fizyczne są realizowane podczas wykonywania ciosów i kopnięć, oraz jak wykorzystać np. znajomość analizy wektorów do poprawy swoich możliwości technicznych i umiejętności strategicznych. Między innymi dla zobrazowania uniwersalności niektórych omawianych praw, ale także dla poszerzenia horyzontów, uczestnicy zgrupowania zostali zapoznani z najbardziej elementarnymi umiejętnościami walki w parterze, które wydają się być niezbędne każdemu praktykowi karate, który rozumie realia współczesnych sztuk walki.

SGI Poland już planuje przyszłoroczny kurs z zamiarem zaproszenia kolejnych wyjątkowych gości i realizacji innych ważnych tematów zwłaszcza, że tegoroczny spotkał się z uznaniem i entuzjazmem uczestników. Warto zarezerwować ostatni weekend sierpnia 2017 roku!

Scroll to Top