Szkolenie Krajowe SGI Poland w Pelplinie

Zajęcia podczas szkolenia prowadzili Sensei Robert Reiter /4 Dan/ oraz Sensei Adam Cichocki /4 Dan/.

Sobotnie zajęcia rozpoczęły się od analizy podstawowych zagadnień kihonu na 3-1 Kyu. Sensei Robert Reiter zwracał uwagę na właściwe wykorzystanie napięcia mięśni w technikach ręcznych oraz nożnych, a także sposoby przekazywania energii. Uczestnicy mogli od razu weryfikować w praktyce przekazywane uwagi.

Zajęcia, których tematyką było kumite poprowadził sensei Adam Cichocki. Trening początkowo koncentrował się na Jiyu Ippon Kumite, gdzie zwracano uwagę na poprawne, a zwłaszcza efektywne, wykorzystanie technik blokujących, jako esencji tej formy walki. Po tych ćwiczeniach uczestnicy musieli się zmierzyć z bardziej zaawansowanymi kombinacjami, polegającymi na przejęciu inicjatywy oraz kontynuacji ataku. W tej części bardzo istotną rolę odgrywała kontrola dystansu.

Na zakończenie sobotnich treningów odbyły się egzaminy na brązowe pasy. Do egzaminu przystąpiło łącznie 13 studentów. Niestety nie dla wszystkich egzaminy zakończyły się sukcesem. Komisja egzaminacyjna, w skład której weszli:

 • Sensei Tomasz Krygowski /4 Dan/ – Tuchola
 • Sensei Robert Reiter /4 Dan/ – Wałcz
 • Sensei Adam Cichocki /4 Dan/ – Pelplin
 • Sensei Tadeusz Kurzawski /4 Dan/ – Ostrów Wielkopolski
 • Sensei Paweł Zieliński /3 Dan/ – Człuchów

miała zastrzeżenia do kliku ze zdających i zarządziła dla nich egzamin poprawkowy, który odbędzie się w sierpniu podczas szkolenia w Tucholi. Mamy przyjemność poinformować, że społeczność Shotokan Goshindo Institute Poland powiększyła się o kolejne brązowe pasy:

 • Piotr Peta /3 Kyu/ – Człuchów
 • Mateusz Myszka /3 kyu/ – Pelplin
 • Marcin Wnuk Lipinski /3 Kyu/ – Chojnice
 • Piotr Frąszczak /1 Kyu/ – Ostrów Wielkopolski
 • Piotr Rudnik /1 Kyu/ – Człuchów
 • Dawid Skłodowski /1 Kyu/-Pelplin
 • Mariusz Stawik /1 Kyu/- Ostrów Wielkopolski
 • Mariusz Wiśniewski /1 Kyu/- Ostrów Wielkopolski

Serdecznie gratulujemy!

Pierwsza część niedzielnej sesji treningowej rozpoczęła się treningiem technik nożnych W szczególności koncentrowano się na  poprawa ich skuteczności poprzez zastosowanie odpowiedniej pracy ciała. Następnie uczestnicy szkolenia mieli za zadanie przenieść ten sposób wykonywania kopnięć do kombinacji nidan enka z kihon na 1 dan. Kolejnym elementem treningu było kata Bassai dai, w szczególności jego bunkai.

Drugą część treningu, podobnie jak miało to miejsce w sobotę, poprowadził sensei Adam Cichocki. Niedzielne zajęcia były kontynuacją rozpoczętych w sobotę, a trening oparty był na stosunkowo prostych kombinacjach. Tym razem główny nacisk został położony na taktykę, co okazało się wymagającym, ale i bardzo ciekawym doświadczeniem. Podczas niedzielnych zajęć zaprezentowana została również nowa koncepcja rozgrywania Jyiu ippon kumite, która ma zostać wprowadzona już podczas najbliższego jesiennego Pucharu Karate SGI w Tucholi. Mamy nadzieję, że nowa formuła uatrakcyjni pojedynki, wprowadzi ćwiczących na wyższy poziom sztuki karate oraz umożliwi płynniejsze i łatwiejsze przejście do konkurencji wolnego kumite.

W sobotę wieczorem odbyło się krótkie robocze spotkania głównych instruktorów obecnych na szkoleniu. Podczas narady została szczegółowo omówiona nowa formuła jyiu ippon kumite. Obecni na naradzie członkowie komisji sędziowskiej mają teraz za zadanie jak najszybsze przygotowanie ostatecznego regulaminu oraz przesłanie go do klubów członkowskich. Główni instruktorzy dyskutowali również nad drobnymi zmianami w wymaganiach egzaminacyjnych, czym zajmie się w najbliższym czasie komisja techniczna.

Scroll to Top