Szkolenie shotokan. C.Fugazza; Hanower 2018

W Hanowerze, 16-18 lutego, odbyło się szkolenie poprowadzone przez sensei Carlo Fugazzę /8 Dan/. W szkoleniu wzięła udział ośmioosobowa grupa z SGI Poland, w skład której weszli przedstawiciele klubu z Człuchowa oraz z wałeckiego klubu „TOKON”:

– Sensei Robert Reiter – 4 Dan – Wałcz
– Sensei Paweł Zieliński – 3 Dan – Człuchów
– Sensei Stanisław Chrapkowski – 1 Dan – Człuchów
– Ryszard Ostaszewski – 1 Kyu Człuchów
– Szymon Szulta – 4 Kyu – Człuchów
– Laura Gerasz – 4 Kyu – Wałcz
– Wojciech Dzieciątko – 5 Kyu – Człuchów
– Amelia Gerasz – 5.1 Kyu – Wałcz

Głównym tematem szkolenia była praktyka kata oraz bunkai. Sensei Fugazza zaprezentował kata Enpi i Kanku-sho. Była to także okazja do treningu kata: Heian Shodan, Heian Sandan, Heian Godan oraz Tekki Shodan. Sensei Fugazza wyjaśniał, iż te formy są bardzo dobrą bazą do praktyki kata Bassai-dai, mając wiele punktów stycznych. Nie zabrakło również ćwiczeń przygotowujących do aplikacji kata. Mistrz Fugazza objaśniał krok po kroku zasady obowiązujące w bunkai. Ta wiedza jest niezbędna do prawidłowej praktyki bunkai i szczególnie cenna dla instruktorów wprowadzających swoich uczniów w to skomplikowane zagadnienie.

grupa przedstawicieli SGI została również zaproszona na zamknięty piątkowy trening z mistrzem Fugazzą, podczas którego sensei przedstawił wariację kihon na 1 i 2 dan. Ćwiczyliśmy zastosowanie kihon z jednym lub czteroma przeciwnikami, co też było analogią do bunkai kata.

Scroll to Top