Szkolenie z Hiroshi Shirai w Hamburgu

Zaledwie dwa tygodnie po szkoleniu w bawarskim Backnagu, polscy karateka mieli kolejną możliwość szlifowania swoich umiejętności pod okiem Maestro Shirai. W sobotę 2 kwietnia w Hamburgu odbył się kolejny staż treningowy poświecony tym razem głównie praktyce kumite i aplikacji kata. Interpretowano zarówno kata szkoleniowe Heian Jodan jak i kata mistrzowskie Bassai dai i Kanku sho. Sensei Shirai wielokrotnie podkreślał znaczenie bunkai w praktyce kata. Według niego wykonywanie kata bez znajomości aplikacji jest bezsensowną gimnastyką obliczoną na efekt artystyczny, co ma niewiele wspólnego z praktyką i założeniami karate jako sztuki samoobrony. Obok bunkai, duży nacisk sensei Shirai położył na aspekt praktycznego wykorzystania nauczanych technik podstawowych i ich kombinacji w walce, a zwłaszcza właściwemu timingowi. To zagadnienie – wydawałoby się, że absolutnie podstawowe stwarza ciągle problemy nawet zaawansowanym adeptom.

Ponieważ tegoroczne seminarium karate w Hamburgu zostało zredukowane do jednego dnia ilość materiału i tempo jego przyswajania były dosyć szybkie. Zwiększonemu wysiłkowi nie sprzyjała duchota i tłok panujący na sali, tym niemniej nikt z polskich karateka się nie oszczędzał a pot lał się strumieniami.

Po treningu organizatora wyjazdu polskiej ekipy do Hamburga sensei Tomasza Krygowskiego czekała miła niespodzianka. Organizator seminarium sensei Matthias Beschnidt osobiście podziękował sensei Krygowskiemu za przywiezienie do Hamburga tak licznej grupy młodych pasjonatów sztuk walki, co zostało nagrodzone brawami. Polacy stanowili ok. 40% wszystkich ćwiczących a ich poziom spotkał się z uznaniem prowadzących. Po treningu udało się zrobić pamiątkową fotografię z Maestro i korzystając z pięknej pogodny zwiedzić Hamburg.

 

Wyjazd na seminarium był współfinansowany ze środków Urzędu Gminy w Tucholi dzięki którym doszło do tego wyjazdu i dlatego tak wielu karateka z Tucholi miało możliwość szkolić się pod okiem tak wielkiego mistrza jakim jest Maestro Hiroshi Shirai, za co zarząd S.C.I. Poland chciałby serdecznie podziękować. Dziękujemy również wszystkim rodzicom zaangażowanym w organizację i opiekę nad dziećmi w czasie tegorocznego wyjazdu.

Scroll to Top