motywacja w sporcie​

Autor: Helena Fryca-Hoppe

Karate to sport wymagający cierpliwości i wytrwałości. Droga rozwoju, zarówno duchowego, jak i fizycznego trwa zazwyczaj od kilku, przez kilkanaście, a nawet aż do kilkudziesięciu lat. Jak więc możliwym jest, że tylu ludzi decyduje się wiązać z tym sportem znaczną część swojego życia?

Motywacja.

Motywacja to słowo klucz do zrozumienia fenomenu karate, który od lat sprowadza coraz to nowe rzesze uczniów na sale treningowe. Człowiek o niezłomnej motywacji może nieraz „góry przenosić” i zaskoczyć nie tylko innych ale bywa, że przede wszystkim siebie.

Najogólniej motywację możemy podzielić na motywację zewnętrzną i wewnętrzną.

Motywacja zewnętrzna to np. pochwały, nagrody, medale, dyplomy, „udowodnienie coś komuś” czy zdobycie zainteresowania mediów. Tego rodzaju aktywności to przede wszystkim regularnie organizowane zawody gdzie wszyscy chętni mogą zmierzyć się ze sobą na „macie” i tym samym sprawdzić poziom swoich umiejętności. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które szybko tracą czymkolwiek zainteresowanie i aby podtrzymywać w nich pasję do karate honoruje się je nie tylko medalami i pucharami, ale także dyplomami za udział, które mają uświadamiać im, że bez względu na osiągnięcia, są członkami zespołu i stanowią ważną jego część.

W tego rodzaju motywacji, ważne są również pochwały trenerów, którzy nie tylko zmuszają do wysiłku, ale także dostrzegają starania i dbają o wzrost samozadowolenia wśród swoich podopiecznych.

Człowiek zmotywowany wewnętrznie natomiast kieruje się przede wszystkim pasją, chęcią rozwoju osobistego i „udowadnianiem coś sobie”. Tutaj znaczącą rolę odgrywają seminaria samorozwojowe z senseiami o wysokim stopniu zaawansowania, na przykład Claudio Cerutim, Markiem Stevensem czy Hiroshi Shirai’em. Jest to czas gdzie uczestnicy szkolenia bardziej nastawieni są na obserwację oraz przemyślenie materiału proponowanego przez prowadzącego, niż prezentowanie swoich umiejętności. Często takie spotkania mają za zadanie rozwijać poprzez wprowadzanie ulepszeń w sposobie wykonywania technik i godziny spędzone na sali mają być pierwszymi próbami czegoś nowego.

Odchodząc jednak od schematycznego podziału, podstawą motywacji w karate jest spędzanie czasu z innymi ćwiczącymi. Integracyjne ogniska, obozy, treningi na basenie umożliwiają lepsze zapoznanie się, a także nawiązanie więzi, tak ważnych aby zostać w sporcie na długo. Karate jawi się nie tylko jako wymagające kondycji fizycznej treningi, ale również zabawa z przyjaciółmi. A nikt przecież nie odpuści sobie takiej przyjemności, prawda?

Scroll to Top